Przyznawanie rent i emerytur w Polsce, a spory dotyczące przyznawania świadczeń

Pomimo że czas aktywności zawodowej znacząco się wydłużył, to jednak warto mieć na uwadze, że przyjdzie moment zakończenia czy nawet potrzeba skorzystania z zasłużonego prawa do renty albo emerytury. Zdarza się, że jeśli nie jest się świadomym swoich praw pracownikiem, że składki zostaną nieprawidłowo naliczone albo emerytura zostanie niesłusznie zmniejszona. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji?

Zmiana wieku emerytalnego

Ostatnie reformy rządowe, dotyczące limitu wiekowego, wywołały spore zamieszanie, co w konsekwencji przyczyniło się do powstania kilku uchybień natury legislacyjnej. Przede wszystkim zmniejszono uprzednio wydłużony wiek emerytalny, który dla obu płci wynosił 67 lat. Aktualnie kobieta musi mieć ukończone 60, a mężczyzna 65 lat, aby osiągnąć prawo do emerytury. Zamęt spowodowany zmianami przepisów dotknął przede wszystkim kobiety z rocznika 1953, które w przypadku odejścia na szybszą emeryturę, bądź podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej będąc już na emeryturze, zderzyły się z błędnym podliczeniem, a nawet odejmowaniem od wartości dotychczasowej wysokości składek przez ZUS. Jak dobrze się przygotować, by ustrzec się przed tego typu sytuacjami?

małżeństwo spacerujące na emerytuże

Specjalistyczną pomoc prawną z indywidualnym podejściem do klienta oferuje adwokat – Toruń

Znajomość prawa nie wystarczy

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku o rentę albo emeryturę z pewnością warto znać aktualnie obowiązujące przepisy prawne w tej kwestii. Większość można sprawdzić samemu, korzystając z platformy internetowej Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polski. W Monitorze Polskim wydawane są aktualne komunikaty, dotyczące tablicy średniego dalszego trwania życia i kobiet, według których określa się wysokość świadczeń. Zakładając konto na tak zwanej Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u (w skrócie PUE), można sprawdzić swój stan konta emerytalnego, zwaloryzowany kapitał oraz odsetki i na tej podstawie obliczyć swoją przeciętną wysokość wypłacanego świadczenia. Jednakże właściwy wybór i obliczenie za pomocą elektronicznego kalkulatora może wprowadzić w błąd, zwłaszcza że system nie oblicza rzeczywistej kwoty, ale prognozuje wynik. Dlatego warto w tym celu skorzystać z pomocy, doświadczonego w prowadzeniu tego typu spraw radcę prawnego. Wbrew pozorom, sprawa jest warta i możliwa do rozstrzygnięcia na drodze sądowej, jeżeli prawnik, analizując otrzymane dokumenty – uzna, że emerytura została niesłusznie zaniżona, a świadczenia są nieprawidłowo obliczone. Podobna kwestia może dotyczyć pisanego odwołania od decyzji negatywnej w celu przyznania prawa do pobierania renty. Warto zadbać o w pełni profesjonalną i kompleksową usługę, która zdecydowanie usprawni formalną drogę do dochodzenia swoich praw, nawet jeśli się uważa za osobę dobrze obeznaną w prawie finansowym.

Emerytura matczyna

Nowością w 2019 roku, która również może przysporzyć prawnych kłopotów, jest wprowadzona przez rząd tak zwana emerytura matczyna. Są to świadczenia równe wysokości emeryturze minimalnej, o którą może się ubiegać kobieta, będąca matką co najmniej czwórki dzieci. Pomimo że nie ma tutaj limitu wiekowego, należy pamiętać, że objętą takim świadczeniem osobę będą dotyczyć podobne limity w kwestii dorabiania, jak w przypadku emerytów i rencistów, którzy uzyskali wiek emerytalny. Oznacza to, że zysk z dodatkowej pracy nie może przekroczyć 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, aby świadczenie nie uległo zmniejszeniu, a w skrajnych przypadkach zawieszeniu. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować swoją sytuację z prawnikiem i skorzystać z fachowej pomocy.

Posted in Pomoc prawna. Tagged with , , , , .