Notariusze i ich forma działalności

Czasami trzeba skorzystać z usług notariusza. Takich przypadków w życiu każdego człowieka zapewne będzie co najmniej kilka. Na szczęście w dzisiejszych czasach ludzie mają wiele opcji do wyboru.

Notariusze bowiem tak samo, jak i inni ludzie, mogą mieć możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. To oznacza, że muszą tak samo jak inni przedsiębiorcy zachęcać w jakiś sposób do siebie nowych klientów oraz prowadzić całą niezbędną papierologię.

Osoba, która jest na odpowiednich studiach i planuje rozpocząć karierę notarialną, musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie na rynku pracy traktowana w sposób wyjątkowy. Ma wiele możliwości, które dają zarówno wiele praw, jak też i obowiązków.

notariusz w warszawie

Jakie formy działalności może prowadzić osoba, która jest notariuszem?

Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę z tego, że notariusz ma wiele dróg do wyboru i od tego, którą wybierze, będzie zależeć jej przyszła kariera.

  1. Nadal najpopularniejsza jest oczywiście praca dla kogoś na etacie, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, że notariusze mogą prowadzić własne działalności i być przy tym traktowani, jako normalni przedsiębiorcy. A zdecydowanie warto jest mieć taką wiedzę.
  2. Notariusz może prowadzić samodzielnie własną działalność. Taka działalność nie różni się niczym od działalności ludzi, którzy pracują w innych obszarach. Nadal trzeba płacić wszystkie składki, nadal trzeba wypełniać dużą ilość papierologii i nadal trzeba zabiegać o klienta. Własna działalność to z jednej strony sporo swobody, a z drugiej strony mnóstwo niebezpieczeństw. Niestety zdarzały się już przypadki osób, które musiały zmierzyć się z upadłością i zakazem prowadzenia działalności.
  3. Dużo notariuszy stara się także zakładać nie jednoosobowe działalności, ale małe firmy. Często notariusze działają w parach, dzięki czemu ich usługi są bardziej rozchwytywane i są w stanie więcej zarobić. Taki model jest też znacznie mniej obciążający do prowadzenia, ponieważ obowiązkami, które wynikają z prowadzenia działalności ludzie mogą podzielić się po równo.

Jak więc widać, całkiem sporo jest możliwości rozpoczęcia pracy jako notariusz. Notariusze, tak samo jak i inni ludzie mogą rozpoczynać swoją własną działalność gospodarczą, ale oczywiście muszą pamiętać o to, by wypełniać nie tylko obowiązki swoje jako notariusza, ale także te, które wynikają prosto z prowadzenia działalności. Notariusz zatem nie ma żadnych ulg związanych z zawodem, który wykonuje.

notariusz w warszawie

Notariusz to przedsiębiorca

Jak więc widać, przeciętny notariusz jak najbardziej jest przedsiębiorcą i musi zdobywać swoich klientów tak, jak to robią inni przedsiębiorcy w innych branżach. Ma także możliwość tworzenia takich samych firm, jak inni, co ma swoje zalety i oczywiście wady.

Należy pamiętać bowiem, że skoro notariusz może być przedsiębiorcą, to może zostać na niego nałożony zakaz prowadzenia działalności. Oczywiście takie rzeczy dzieją się wyłącznie wtedy, gdy notariusz złoży wniosek o upadłość, co oczywiście nie zdarza się tak często. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawdopodobieństwo istnieje. Teraz już wiesz, jak na polskim rynku mogą działać osoby, które wykonują zawód notariusza. One także muszą spełniać wszystkie wymagania, które nałożone zostały na ludzi, którzy prowadzą przedsiębiorstwa w innych obszarach. Warto więc o tym pamiętać na co dzień.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną Anny Ziółkowskiej.

Posted in Pomoc prawna. Tagged with , , .