Naruszenie dóbr osobisych lekarza – przykłady

Praca lekarza to jeden z najbardziej wymagających zawodów na świecie. Wiąże się on nie tylko z wielką odpowiedzialnością związaną ze zdrowiem i życiem drugiego człowieka, ale też z wieloma problemami, z jakimi musi się on zmagać.

Często jest tak, że ludzie traktują lekarzy jak nadludzi, którzy nie mają emocji i są na każde zawołanie, a przecież tak nie jest. Każdy specjalista jest tylko człowiekiem i może popełniać błędy, jednak odpowiada on za nie jak nikt inny nie tylko swoim zdrowiem psychicznym, ale też wizerunkiem i karierą.

I w tych dwóch ostatnich aspektach z pomocą przychodzi lekarzom prawo a konkretnie ochrona ich dóbr osobistych.

Co to są dobra osobiste?

Jest to przynależność każdego człowieka – każdej osoby prawnej i indywidualnej jednostki – dzięki której może ona czuć się szanowana w społeczeństwie.  Dobra osobiste są wypisane w Kodeksie Cywilnym i są to przykładowo:

  • wolność,
  • zdrowie,
  • nazwisko,
  • wizerunek,
  • swoboda sumienia.

Tego typu dóbr związanych jak widać ze sferą uczuć i intelektu człowieka jest oczywiście dużo więcej.  Ponadto lista ta jest wciąż otwarta, ponieważ ciężko jednoznacznie stwierdzić, które z niematerialnych wartości mogą mieć jeszcze znaczenie.

Naruszenie dóbr osobistych

Konkretnym aspektem prawnym związanym z dobrami osobistymi jest kwestia ich naruszenia, która niestety pojawia się bardzo często, a zwłaszcza w zawodach takich jak lekarz. Wszystko za sprawą tego, że aby naruszyć dobra osobiste, wystarczy publicznie wyrazić swoją niechęć do danej osoby, obrazić ją, zwyzywać lub nawet pobić.  W takich wypadkach można, a nawet wskazane jest zgłoszenie tego naruszenia a nieraz nawet wszczęcie postępowania sądowego, na którym można uzyskać zadośćuczynienie lub też odszkodowanie w zależności od przypadku

Dobra osobiste lekarza 

Sprawa dóbr osobistych wszelkich służb medycznych jest nieco bardziej skomplikowana. Choć lekarze posiadają takie same dobra jak każdy inny człowiek, to jednak ich naruszenie przez pacjentów może wiązać się z dużo poważniejszymi konsekwencjami. Przykładowo, za naruszenie dóbr osobistych lekarza uważa się:

    • stosowanie względem lekarzy mowy nienawiści, czy to na forach internetowych, czy publicznie na korytarzu szpitala,
    • atakowanie ich osoby bezpośrednio w przypływie gniewu czy frustracji wynikającej np. ze śmierci bliskiej osoby,
  • wypowiadanie publicznie nieprawdziwych opinii na temat danego lekarza,
  • publikacja materiału prasowego stawiającego lekarza w niekorzystnym świetle.

Te i wiele innych sytuacji zdarzają się lekarzom na co dzień i są rzetelnym przykładem naruszenia ich dóbr osobistych, z którym mogą oni już wkroczyć na drogę sądową.

Co zrobić w przypadku naruszenia?

Lekarze mają to do siebie, że w sytuacjach gdy są atakowani przez pacjentów, zachowują zimną krew i nieraz przemilczają ewidentny wyraz nieposzanowania ich pracy. Nie chcą oni tracić czasu na chodzenie po sądach, a już tym bardziej nie chcą dokładać problemów pacjentom, jednak czasem waga naruszenia jest tak duża, że może zaszkodzić ogólnemu wizerunkowi lekarza, opinii publicznej na jego temat a w rezultacie doprowadzić do utraty pacjentów, pracy czy nawet praw do wykonywania zawodu.

Aby więc nie dopuścić do takiej sytuacji, warto jest się bronić i mieć świadomość tego, że nikt nie może bezkarnie lekceważyć i nie szanować drugiej osoby.

lekarze na korytarzy szpitala

Pomoc prawna

Z takim właśnie przesłaniem działa opieka prawna dla lekarzy oferowana przez wiele kancelarii adwokackich. Konsultacja z prawnikiem w przypadku naruszenia dóbr osobistych na pewno nie zaszkodzi a pozwoli zbudować sobie prawne zabezpieczenie w razie jakichkolwiek problemów wynikających z naruszenia. 

Nie mówiąc już o tym, że jeśli dojdzie do poważnego nieposzanowania dóbr lekarzy, wówczas mają oni prawo zażądać odpowiedniego oświadczenia w ramach zadośćuczynienia za obrazę lub nawet odszkodowania wypłacanego na szczytny cel jeśli naruszenie odbiło się na kondycji fizycznej lekarza.

Widać więc, że sprawy naruszenia dób osobistych lekarzy nie można lekceważyć. Każdy człowiek ma prawo do szacunku i to niezależnie od jakości wykonywanego zawodu. Służbie lekarskiej należy się duże uznanie i odrobina zrozumienia, a nie dodatkowy atak w napływie silnych emocji. 

Posted in Pomoc prawna.