Jak wygląda procedura zgłoszenia zalania mieszkania?

Zalanie mieszkania może przydarzyć się każdemu z nas. O taki wypadek wcale przecież nie trudno, może spowodować go niesprawna pralka lub zmywarka, ale także przyczyny całkowicie od nas niezależne jak wadliwa instalacja wodociągowa budynku, ulewny deszcz, któremu nie dał rady nasz dach lub powódź. Kiedy już do niego dojdzie, warto przede wszystkim zachować spokój, ponieważ racjonalnie podejmowane działania mogą zdecydowanie przyspieszyć likwidację szkody przez ubezpieczyciela.

Postępowanie po stwierdzeniu szkody

Odkryłeś, że Twoje mieszkanie zostało zalane? Nie poddawaj się panice a zamiast tego postaraj się postępować według wymienionych poniżej kroków. Jeżeli zadbałeś o odpowiednie ubezpieczenie, cała historia już niedługo szczęśliwie się zakończy.

1) Zatrzymaj wodę.

W ten sposób powstrzymasz powstawanie dalszych zniszczeń. Jeżeli Twoje mieszkanie zalewane jest przez sąsiada z góry, prędko z nim porozmawiaj. Być może on sam nie zauważył jeszcze awarii. Wodę, która już znajduje w Twoim mieszkaniu możesz zebrać i powstrzymać od powodowania dalszych szkód, ale niczego nie naprawiaj, by nie zmniejszyć kwoty przysługującego Ci ubezpieczenia.

Ozonowanie po zalaniu

2) Zadzwoń do zarządcy budynku, przedstawiciela wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

W ciągu dwóch dni od momentu, w którym dowiedziałeś się o zdarzeniu, powinieneś poinformować o nim zarządcę swojego budynku. Poproś, by przyszedł do Ciebie w celu oględzin i podpisania protokołu zalania, który przygotujesz. W protokole tym należy zamieścić:

  • datę i godzinę zdarzenia;
  • numer posiadanej przez Ciebie polisy mieszkaniowej;
  • okoliczności powstania szkody;
  • szacunkową kwotę strat;
  • dane osobowe poszkodowanych i sprawców (warto, byś porozmawiał również z sąsiadami z dołu, którzy mogli ucierpieć z powodu awarii w Twoim mieszkaniu);
  • dane osobowe świadków zdarzenia;
  • zakres działań przybyłych na miejsce służb, jeśli było konieczne np. wezwanie straży pożarnej.

3) Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem.

Zadzwoń do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę mieszkaniową. Termin dla dokonania tej czynności wyznaczają obowiązujące Cię Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Z reguły wynosi on od 3 do 7 dni. Później, gdy będziesz miał taką możliwość, prześlij zgłoszenie szkody, np. Wykorzystując e-formularz.

4) Stwórz listę poniesionych strat.

Wypisz, jakie posiadane przez Ciebie przedmioty uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku zalania. Skup się na cechach, które mogą pomóc je jednoznacznie określić i oszacować ich wartość (producent, model, rok nabycia itp.).

5) Zaczekaj na wizytę rzeczoznawcy

Towarzystwo ubezpieczeniowe przyśle do Ciebie swojego rzeczoznawcę, co powinno nastąpić w ciągu siedmiu dni od dokonanego przez Ciebie zgłoszenia. Do tego czasu postaraj się nie wprowadzać żadnych zmian w swoim mieszkaniu. Następnie pozostanie Ci już tylko czekać na wypłatę świadczenia. Prawo zobowiązuje ubezpieczyciela, by nastąpiła ona w ciągu 30 dni.

Negatywna decyzja ubezpieczyciela – jak się odwołać?

Co zrobić, kiedy wskutek raportu rzeczoznawcy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty świadczenia lub wypłaci zaniżoną kwotę? Pamiętaj, że zawsze możesz złożyć odwołanie od takiej decyzji i masz na to aż trzy lata! W uzasadnieniu odwołania zawrzyj rachunki i faktury, których nie da się pokryć z wypłaconego ubezpieczenia oraz opinię innego rzeczoznawcy.

Ozonowanie po zalaniu

Zalanie mieszkania – jak może pomóc profesjonalna ekipa sprzątająca?

Uprzątnięcie pomieszczeń, które uległy zalaniu może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego zamiast samemu usuwać zniszczenia i zmagać się z trudnymi emocjami, warto przeznaczyć pieniądze z ubezpieczenia na wynajęcie zewnętrznej ekipy sprzątającej. Pamiętaj również o tym, że firmy zajmujące się takimi zadaniami często zatrudniają własnych doświadczonych rzeczoznawców, którzy mogą pomóc Ci w wycenie szkód.

Profesjonalnie prowadzone porządki po zalaniu powinny przebiegać według określonych etapów:

  1. Wypompowanie wody.
  2. Usunięcie ewentualnego szlamu lub ścieków w przypadku awarii kanalizacji.
  3. Utylizacja całkowicie zniszczonych przez wodę przedmiotów i odratowanie tych, które wciąż mogą nadawać się do użytku.
  4. Wyczyszczenie podłóg, ścian i sufitu np. za pomocą suchego lodu.
  5. Dezynfekcja pomieszczeń w celu pozbycia się bakterii i wirusów.
  6. Ozonowanie po zalaniu, które pozwoli na pozbycie się wszystkich nieprzyjemnych zapachów związanych z namoknięciem tynku i mebli.

Potrzebujesz pilnie kontaktu z firmą zajmującą się ozonowaniem i sprzątaniem po powodzi skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

Posted in Odszkodowania.